Strona główna > Dla czytelnika > Klub Poetycki ,,KRĄG'' w Filii w Darłówku

Klub Poetycki ,,KRĄG'' w Filii w Darłówku

Darłowski Klub Poetycki „Literacki Krąg” powstał z potrzeby serc wielu miłośników poezji z Darłowa oraz okolic miasta. Podwaliną Klubu poetyckiego były warsztaty poetyckie „Okno na poezję” zainicjowane przez panią Elżbietę Gagjew uznaną darłowską poetkę, autorkę sztuk teatralnych, tekstów piosenek oraz wieloletnią pracownicę naszej Biblioteki.

Pierwsze spotkanie „Okna’ odbyło się 05. lutego 2009r. W Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłówku. Następne w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

W 2013 roku z nieformalnej grupy Okno na poezję” powstał Darłowski Klub Poetycki „Literacki Krąg”. Przewodniczącą Zarządu została Elżbieta Tylenda, zastępcą Arkadiusz Sip, sekretarzem Elżbieta Gagjew. Obecnie Klub zrzesza kilkudziesięciu członków i sympatyków.

Siedzibą Klubu została Filia MBP im. Agnieszki Osieckiej w Darłówku przy ul. Zwycięstwa 1.

Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godz.12.00 z przerwą na wakacje.

Podczas spotkań uczestnicy dzielą się swoją twórczością, szlifują warsztat pisarski oraz zapoznają się z życiem i twórczością innych poetów, tych uznanychi tych dopiero odkrywanych.

Oprócz cotygodniowych spotkań Klub organizuje takie wydarzenia jak „Darłowskie Lato z Poezją” oraz wspólnie z Darłowskim Ośrodkiem Kultury siedem edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Trzos Króla Eryka”. W każdej edycji konkursu w jury zasiada pani Elżbieta Tylenda wraz z dyrektorem DOK-u, przewodnicz,acym był uznany poeta, ostatnio w 2018 roku Paweł Kuszczyński. Każdy konkurs owocował Almanachem z nagrodzonymi wierszami, wydanym przez Darłowski Ośrodek Kultury.

Klub „Literacki Krąg” współpracuje z Klubem Poetyckim „Opal” ze Szczecinka. Poeci spotykają się na poetyckich biesiadach i wieczorach autorskich.

Od 2018 roku organizowane są „Poetyckie Urodziny” członków Klubu , zorganizowana została również „Złota Galeria Poetów” znajdująca się w siedzibie Klubu czyli w filii biblioteki w Darłówku. Swoje poetyckie urodziny obchodzili już: Elżbieta Tylenda, Lidwina Pawlak, Jan Schwarzlose, Genowefa Klingiert, Elżbieta Gagjew, Jolanta Grykień, Emilia Maraśkiewicz.

Mamy nadzieję, że „ Złota Galeria Poetów „ będzie powiększała się z każdym kolejnym rokiem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych miłośników poezji do podzielenia się swoimi wierszami czy chociażby przemyśleniami z członkami Darłowskiego Klubu Poetyckiego „Literacki Krąg’

Dorota Rzepecka.